Eve Dönüş

Eve Dönüş
  • Yazar: Qais Akbar Omar
  • Baskı Yılı: 2015
  • Sayfa Sayısı: 406
  • Dili: Türkçe

 

"EĞER BU SEZON TEK BİR KİTAP OKUYACAKSANIZ BU KİTAP OLDUĞUNA EMİN OLUN... BAŞ DÖNDÜRÜCÜ." -JEANETTE WINTERSON, THE OPRAH MAGAZINE
YİRMİ ÜÇ YIL ÖNCE -Sovyetler ülkeden ayrılıp Taliban iktidara geçmeden önce- Kabul; yedi yaşındaki Qais Akbar Omar'ın, büyükbabasının evinin damında uçurtma uçurduğu bir bahçeydi. Bir süre sonra, kendilerini  kutsal savaşçı ilan eden Mücahitler Afganistan'ı ele geçirip ülkede bir iç savaş patlak verdiğinde uzaklardan roket atışlarının sesleri duyulmaya başladı.  
Omar'ın ailesi, her şeylerini geride bırakarak eski bir hisara sığınmak üzere kaçtılar. Ancak ölümden kıl payı kurtulmalarının ardından babası, ülkeyi terk etmeleri gerektiğine karar verdi.  
Ne var ki yolculukları beklediklerinden daha zor geçecekti. Bu yetişkinliğe geçiş hikâyesinde Omar, bütün bu olayların dokunaklı hatıratını sunuyor -günlük zorlukların keyif dolu anlarla ve muazzam güzelliklerle hafifleyişinin hikâyesi. Efsanelerle örülmüş ve şiirle demlenmiş Eve Dönüş, yaşamı öven bir zafer.
"Afallatıcı ama gerçek...  Bir çocuğun gözünden, bir yetişkinin hafızasından, savaşa dair heyecan dolu bir hikâye." - The New York Times Book Review (Editörün Seçimi)
"Sıradışı bir hatırat... Zihinlerde, Uçurtma Avcısı'ndan bile daha çok yer edecek". -The Philadelphia Inquirer
"Bir romanın  gerilimi ve sürati ile latif bir yazım... [Eve Dönüş'ün] son derece doyurucu ve dikkate değer olmasının tek sebebi Omar'ın hayatta kalmış olması değil." -The Washington Post
"Evrensel bir tınıya sahip, klasik bir otobiyografi... Her türlü zorluğa rağmen müşfik ve umut dolu." -Newsweek

Diğer Kitaplar